piątek, 4 grudnia 2015

Przyjazna struktura

Przyjazna Struktura ZHP.
 Ale dla kogo?
Od ostatniego Zjazdu ZHP minęły już prawie 2 lata. Ale czy coś z niego jeszcze pamiętamy? Czy odczuliśmy jakąś zmianę w Związku? Czy tę zmianę odczuli przede wszystkim drużynowi?
Dlaczego właśnie drużynowi? Jeśli jeszcze nie wiesz, to strategia Związku Harcerstwa Polskiego na lata 2012-2017 stawia w centrum właśnie DRUŻYNOWEGO. Drużynowego jako tego, który jest najbliżej zuchów, harcerzy i wędrowników, których wychowanie jest misją ZHP. Drużynowego, który ma największy wpływ  na rozwój swoich podopiecznych podczas zbiórek, wyjazdów, biwaków i obozów. Więc aby wędrownik opuszczający szeregi  ZHP był przygotowany do odpowiedzialnego, wypełnionego służbą i braterstwem życia związek musi przygotować i prawidłowo wspierać właśnie drużynowych. Na drużynowym spoczywa więc największa odpowiedzialność. I to trzeba zrozumieć i zrobić wszystko aby nasza organizacja miała najlepszych drużynowych.
Struktura.
                Struktura, z łaciny structura oznacza budowę, sposób budowania. Idąc za wykładnią Słownika Języka Polskiego PWN struktura oznacza „układ i wzajemne relacje elementów stanowiących całość” oraz „całość zbudowaną w pewien sposób z poszczególnych elementów”
Przyjazny.
                Zacznijmy również od tego, jak to słowo opisuje Słownik Języka Polskiego PWN. Otóż przyjazny oznacza „żywiący dla kogoś uczucie przyjaźni; też: będący wyrazem takiego uczucia” oraz „sprzyjający komuś, nieprzynoszący szkód”
                Jeśli ktoś zaczyna swoje rozważania, jak można być komuś przyjaznym to najprostszym rozwiązaniem jest przytoczenie sobie tych znaczeń. Aby być przyjaznym, musimy rozpatrywać relacje w strukturach w kontekście uczucia jakim jest przyjaźń. Ktoś powie, że trudno z każdym mieć relacje na stopie przyjacielskiej, to prawda, to wręcz niemożliwe. Trzeba natomiast starać się budować relację tak, jakbyśmy chcieli zyskać przyjaciół. Możemy szukać synonimów do słowa „przyjazny”. Odnajdziemy takie znaczenia jak życzliwy, wdzięczny, braterski, towarzyski, gościnny, serdeczny, ciepły.
                Pomyślmy, że każdy z tych przymiotników będzie opisywał nasz hufiec.
Przyjazny hufiec, życzliwy hufiec, wdzięczny hufiec, gościnny hufiec, serdeczny…, ciepły… Rozmarzyłeś się ? Ja też! Ale czy to aby na pewno może pozostać tylko w sferze marzeń? Myślę, że to wszystko zależy od nas samych, od świadomości tego jakim nasz hufiec być powinien. Relacja przyjacielska zawsze działa w dwóch kierunkach, jeśli tylko jedna strona zabiega o przyjaźń, a druga to lekceważy, nic się nie uda. Pamiętaj więc będąc drużynowym, że Twoja postawa bardzo wpływa na to jak będzie wyglądać hufiec, jakie będą panować w tej strukturze relacje.
Do budowania przyjaznej struktury naszej organizacji zobowiązane są władze ZHP, na naszym podwórku to oczywiście Komenda Hufca, która powinna sprawić, że relacje panujące pomiędzy instruktorami, drużynowymi i przede wszystkim na linii hufiec-drużynowy były pozytywne. Warto o tym pamiętać i wspierać nasze władze aby przyjazne relacje były faktem a nie tylko teoretycznym zapisem uchwały.
Budujmy przyjazną strukturę!














(artykuł autorstwa pwd. Łukasza Hołowieszko w ramach próby na stopień podharcmistrza) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz